Hírek
SZC
Érettségi után a szakképzésben is folytathatod tanulmányaidat
A továbbtanulásra a felsőoktatáson kívül is számos más lehetőség adott, akár a szakképzésben is. A Tolna Megyei Szakképzési Centrum több iskolája kínál az idén érettségizetteknek szóló kétéves, nappali, technikumi képzéseket, amelyeket már szeptemberben e

Sok fiatal számára meghatározó dátum volt 2021. július 22-e, amikor kihirdették a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, hiszen megtudták bejutottak-e az általuk megjelölt egyetemre, főiskolára. Sokan örömmámorban úszhattak, de azoknak sem kell elkeseredniük, akinek most nem sikerült.
A továbbtanulásra ugyanis számos más lehetőség is adott, akár a szakképzésben is. A Tolna Megyei Szakképzési Centrum több iskolája kínál az idén érettségizetteknek szóló kétéves, nappali, technikumi képzéseket, amelyeket már szeptemberben elkezdhetnek a jelentkezők. A résztvevők fél évig ágazati alapképzésen vesznek részt, mely során a választott ágazathoz tartozó szakmák alapjaival ismerkedhetnek meg. A fiatalok ezt követően ágazati alapvizsgát tesznek és megkezdődhet gyakorlati képzésük abban a szakmában, amelyből végzettséget szereznek. Utóbbira jó eséllyel duális partnernél, tehát egy vállalkozásnál kerül sor. Ez azt is jelenti, hogy vállalati környezetben tesznek szert gyakorlatra, tanulói munkaszerződés keretében dolgoznak. Financiális szempontból sem előnytelen a részvétel, hiszen az egyébként ingyenes képzés első félévében ösztöndíjban részesülnek a tanulók, majd ha megkötik szakképzési munkaszerződésüket, már bért kapnak képzőhelyüktől, amelynek összege a minimálbér legalább 60 százaléka, ami nagyságrendileg 100 ezer forint körüli összeget jelent. Amikor pedig végeznek, megszerzik első szakmájukat, a vizsgaeredményektől függően a minimálbér 80-180 százalékát kitevő pályakezdési támogatást kapnak. Ekkor két lehetőségük is adódik, az egyik az, hogy munkába állnak immár egy piacképes szakmával a kezükben, vagy továbbtanulnak, ami persze nem zárja ki azt sem, hogy felsőfokú tanulmányaik mellett szakmájukban dolgozzanak, jövedelemre és további gyakorlati évekre tegyenek szert, önállóan boldogulhassanak. Utóbbi esetben a felvételinél már előnyt, plusz pontokat jelenthet a szakirányú területen szerzett végzettség.
A képzési paletta pedig színes: a mérnökképzés előszobájának tekinthető informatikai, gépészeti, építőipari szakmákat tanulhatnak a fiatalok, de a gazdasághoz kapcsolódó, piacképes végzettséget adó ágazatok – Gazdálkodás és menedzsment, Kereskedelem, Közlekedés és szállítmányozás – is markánsan jelen vannak a kínálatban. Szerepelnek a sorban az egyébként nagy érdeklődésre számot tartó szépészeti szakmák, a Turizmus-vendéglátás ágazat képzései és a szintén népszerű Rendészet és közszolgálat irányába is el lehet indulni. Aki kreatív területen képzeli el a jövőjét, annak például a Mozgókép és animációkészítő képzés jelenthet perspektívát. Összességében szeptemberben a Centrumhoz tartozó iskolákban hat városban, 14 ágazatban (24 szakma) tervezik érettségire épülő, nappali, kétéves technikusi képzések indítását.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK
Illés Nóra eredményét a TMSZC is elismerte
A Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum elismerésben részesítette Illés Nórát, az Apáczai Csere János Technikum tanulóját a Juvenes Translatores fordítóversenyen elért magyarországi első helyezésért.
TMSZC Kommunikáció

SZKTV: Szabó Zoltán Márk bejutott a döntőbe
A Tolna Vármegyei SZC Magyar László Szakképző Iskola diákja a Szakma Kiváló Tanulója Versenyen Gépészet ágazatban, Épület- és szerkezetlakatos szakmában érte el ezt a kiváló eredményt.
TMSZC Kommunikáció

Megkezdődött iskoláinkban a „Zöld Böjt” kampány
A „Zöld Böjt” kampány a környezettudatos életmódra való ösztönzést ötvözi a nagyböjti időszak spirituális hagyományaival.
TMSZC Kommunikáció